Jste opravdu kompletně očkovaní proti preventabilním infekčním žloutenkám typu A a B?
Nezapomínejte na prevenci. Zeptejte se Vašeho lékaře na možnosti očkování proti infekční žloutence typu A a B ještě dnes! Očkování proti infekční žloutence A a B by mělo patřit do základní výbavy každého z nás.
Jste ročník 1990 a MLADŠÍ?
V České republice bylo v roce 2001 zahájeno plošné očkování proti infekční žloutence typu B u kojenců spolu s "catch-up" vakcinací neočkovaných ve 12 letech. Pokud jste se tedy narodili po roce 1989, pravděpodobně jste očkování proti infekční žloutence typu B absolvovali v rámci povinného očkování ve svém dětském věku. V takovém případě Vám stačí nechat se naočkovat pouze vakcínou proti infekční žloutence typu A.
K očkování dospělých a dospívajících od 16 let výše je určená vakcína Havrix.
Očkování vakcínami Havrix a Havrix Junior monodose se skládá ze dvou dávek
První se aplikuje ve zvolený den, druhou dávku se doporučuje podat kdykoli v době od 6 měsíců do 5 let, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.
- 1. dávka Den 0
- 2. dávka Za 6 až 12 měsíců po 1. dávce
Upozornění: Vakcíny Havrix a Havrix Junior monodose mají být podávány s opatrností u pacientů s fenylketonurií. K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných.
Jste ročník 1989 a STARŠÍ?
Pak jste zřejmě proti infekční žloutence typu A ani B dosud očkováni nebyli. V takovém případě je pro Vás vhodné očkování kombinovanou vakcínou proti infekční žloutence A a B.
Vakcína Twinrix Adult je kombinovaná vakcína proti infekční žloutence typu A a infekční žloutence typu B určená k očkování dospělých a dospívajících od 16 let výše.
Základní očkovací schéma vakcíny Twinrix Adult se skládá ze 3 dávek
První se podá ve zvolený den, druhá o měsíc později a třetí šest měsíců po první dávce.
- 1. dávka Den 0
- 2. dávka 1 měsíc po 1. dávce
- 3. dávka 6 měsíců po 1. dávce
Pokud se chystáte na cesty a času je málo, poraďte se se svým lékařem o možnosti využít zrychlené očkovací schéma:
Ve výjimečných případech, kdy není dost času na ukončení standardního vakcinačního schématu v měsíci 0, 1 a 6, lze podat tři intramuskulární injekce vakcíny Twinrix Adult podle schématu v den 0, 7 a 21. Při tomto vakcinačním schématu je doporučeno aplikovat ještě čtvrtou dávku, a to 12 měsíců po první dávce.
Upozornění: Prosím, informujte svého lékaře, jestliže jste měl/a alergickou reakci na neomycin (antibiotikum). K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných.
V případě, že jste již byli očkováni proti infekční žloutence typu A, ale proti infekční žloutence typu B očkovaní nejste, poraďte se svým lékařem o možnosti očkování vakcínou určenou k prevenci infekční žloutenky typu B, jako je například vakcína Engerix-B 20 mikrogramů, která je určena k očkování dospělých a dospívajících od 16 let výše.
- Vakcína
- Typy infekční žloutenky
- Dávky*
* Základní očkovací schéma vakcíny Twinrix Adult se skládá ze 3 dávek
Časté dotazy
Kam se aplikuje očkovací látka?
Očkovací látka se podává injekčně do svalu.
Kdo by se měl nechat očkovat? Očkování proti infekční žloutence typu A a B by mělo patřit do základní výbavy každého z nás.
Očkování proti infekční žloutence A i B by měli podstoupit zejména:
- lidé, kteří cestují do oblastí se zvýšeným výskytem onemocnění
- lidé, kteří mohou být nákaze vystaveni v rámci výkonu svého povolání (např. zdravotníci)
- lidé užívající drogy
- osoby vystavené zvýšenému riziku infekce v důsledku svého sexuálního chování
- pacienti s hemofilií (pacienti s poruchou srážlivosti krve)
- lidé s chronickým onemocněním jater nebo ohrožení rozvojem chronického onemocnění jater
Kdy po očkování nastupuje potřebná ochrana?
- Optimální účinek vakcinace je dosažen při dokončení celého očkovacího schématu a dodržení doporučeného rozestupu mezi jednotlivými dávkami vakcíny.
- K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných.
Jak dlouho je očkování účinné?
Dokončené očkovací schéma pomáhá chránit dlouhodobě. O další potřebě očkování se prosím poraďte se svým lékařem.
Pro koho není očkování vhodné?
O vhodnosti očkování a jeho případných kontraindikacích se, prosím, poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Mohou nastat po očkování nežádoucí reakce?
Mezi nejčastější nežádoucí účinky po očkování patří bolest a zarudnutí v místě vpichu, únava a bolest hlavy. Souhrn všech možných nežádoucích účinků naleznete v příbalové informaci vakcíny.
Jaké nepravdy
kolují o očkování
V souvislosti s očkováním lze zaslechnout mnoho mýtů a polopravd. Vakcinace přitom může významnou měrou přispět k preventivní ochraně vašeho zdraví. Vakcíny navíc procházejí důkladným testováním a splňují nejvyšší standardy bezpečnosti.
Více o mýtech